weblog o lidech, společnosti a internetu

29.11.02

Česká všeobecná online encyklopedie

Na českém internetu nebyla po krachu firmy, provozující online encyklopedii Diderot, dostupná žádné všeobecná enycyklopedie.

Časy se naštěstí mění a na adrese www.coto.je nalezneme všeobecnou online encyklopedii.

Encyklopedie zpřístupňuje následující slovníky:

 • OTTŮV SLOVNÍK NAUČNÝ
 • OTTŮV SLOVNÍK NAUČNÝ NOVÉ DOBY (OSNND)
 • MALÁ ČESKOSLOVENSKÁ ENCYKLOPEDIE (MČSE)
 • UNIVERSUM
Trocha statistiky: v COTO.JE naleznete na půl miliónů hesel a téměř 30 tisíc barevných a černobílých obrázků, mnohé z toho jsou unikátní rytiny. Jedná se celkem o 56 knih, neboli 51 tisíc tiskových stran = 130 tisíc normostran. Celková váha těchto knih je bezmála 100 kg a výška knih položených na sebe by byla přes 3 metry.

Jedinou drobnou nevýhodou je, že přístup k plným textům není bezplatný, ale stojí přibližně tolik, co jedna SMS zpráva - 1,70 Kč až 4,- Kč. A to je podle mého názoru cena víc než slušná.

28.11.02

Tak nám zabili Ferdinanda

...paní Milerová. Vlastně to nebyl Ferdinand ale Přemysl Klíma, a nezabili ho, jenom odvolali z funkce generálního ředitele společnosti Český Telecom (ČTc). Takže to není tak tragická zpráva jak podle nadpisu vypadá. Nejspíš to nebude záminka k rozpoutání světové války jako v případě onoho Ferdinanda.

Zajímavější zpráva je, že pan Klíma byl z funkce ředitele odvolán, protože nezvládl přípravu privatizace ČTc. Z toho vyplývá, že se ani tentokrát nepodařilo ČTc zprivatizovat. Otázka zní jestli je to dobrá nebo špatná zpráva. Zajímavé počtení právě na tohle téma najdete na serveru lupa.cz. Jenom doufám, že nedojde na slova jednoho z diskutujících pod článkem:
...jestliže bude stát vykonávat razantněji akcionářská práva směrem, jakým to dělal doposud "nerazantně", máme se na co těšit :(((.

26.11.02

Blog sekce na DMOZ editora samozřejmě má ...

... a je jím Lukáš Mižoch autor RG~blogu. Poslal mi emailem vysvětlení: Toto hlášení je v každé kategorii, která nemá určeného redaktora. Kategorie ovšem samozřejmě editována je (mnou), protože jsem v hierarchii výše (Osobní stránky).

25.11.02

Jaká by měla být reportáž

A snad poslední příspěvek k tématu zpravodajství a reportáží. Následující text je z dokumentu: Projekt zpravodajství české televize, autorem je Ing. Zbyněk Honys, který byl v době vzniku dokumentu (26.11. 2001) pověřený ředitel zpravodajství ČT. Text ponechávám bez úprav. Pánové nováci, aspoň si to prosím přečtěte.

Reportáže musejí vznikat na principu jednoduchosti, přímočarosti a odstupu bez ohledu na komplikovanost tématu a musejí být srozumitelné. Pokud se redaktor rozhodne zpracovat danou problematiku, je nepřípustné, aby v jedné reportáži rozebíral dvě či více různých témat, přičemž by nebylo v dané reportáži jednoduché určit, jakým konkrétním problémem se zabývá. Reportáž musí poskytnout vyvážený prostor všem aktérům, účastníkům, stranám apod., zachovávat náležitý odstup a nesmí být výkladem události. Nestranní odborníci, vystupující v reportáži, nesmí být využíváni k přechylování reportáže směrem k jednomu názoru nebo výslednému vyznění. Je nutné vždy pečlivě zvážit dopad vedlejších efektů vyvolaných např. využíváním archivních či jiných záběrů nebo komentářů nesouvisejících přímo s problémem nebo vyvolávajících zavádějící výklady a asociace. Reportáže se musí vyhnout záběrům a komentářům odkazujícím nevhodným způsobem k jiným podobným kauzám, využívání grafických a hudebních motivů, které vyvolávají jedním směrem orientovaný psychologický tlak na diváka apod. Zpravodajství a aktuální publicistika nemá atributy umělecké a tedy autorské publicistiky a dokumentaristiky. Tímto není dotčena samostatnost redaktora při výběru a zpracování témat.

Znova N@va

Neodpustím si dodatek k Davidovu předchozímu příspěvku. Jde o to, že názory některých novinářů, které ve svých "reportážích" prezentují hraničí až s manipulací. Krásný příklad najdete v článku pana Kopty, který sice vyšel už před nějakým časem, ale je na něm krásně vidět čeho všeho jsou někteří novináři schopni. Netýká se to bohužel jenom TV Nova - četli jste v poslední době třeba MF Dnes nebo Lidovky?

Abych nezapomněl, osobně si myslím že ten článek pana Kopty najdete na www.zive.cz. :-)

Právo novináře sdělovat svůj názor

Z definice reportáže vyplývá: Zajímavě podané líčení aktuální nebo významné události, prostředí, na základě přímého pozorování nebo dokumentárního materiálu (Akademický slovník cizích slov, Academia, Praha, 1999, s. 659)

Při včerejším náhodném sledování televize NOVA jsem s hrůzou viděl "reportáž" o zasedání NATO, kde nám reportér sděloval: Osobně si myslím, že ... A celá reportáž byla natočena tak, aby jeho osobní názor podpořila. Nejde mi o to, že bych se neshodoval s jeho názorem, ale myslím si, že novinář mi i v reportáži má informace podat sice zajímavě, ale nezaujatě. Mám svůj vlastní rozum a názor si dokáži udělat sám. Chci tak moc?

22.11.02

Komprimovaný obsah

Komprimování obsahu pomocí php zmiňuje na Sově v síti Marek Prokop. Jen bych chtěl podotknout, že MS IIS umí komprimovat bez přídavných berliček (a to i dynamický obsah), ale v obou případech (IIS native i PHP) musí podporovat gzip komprimaci prohlížeč.

Přístupnost pro každý prohlížeč

Chete-li mít stránky přístupné pro každý prohlížeč a nebo jen další ikonku na vaší stránce, může vám pomoci návod, který najdete na stránkách http://www.anybrowser.org/campaign/

21.11.02

Podprahová reklama

Podprahová reklama, je založena na nevědomém vnímání symbolů a sdělení propašovaných například do jinak nevinných obrázků. Oblíbené jsou falické symboly a slovo sex, které má zvednout prodejnost výrobku.

Jedná se o reklamu, která působí na podvědomé struktury psychiky pomocí neverbální komunikace nebo pomocí okrajových spekter smyslového vnímání. Často se uvádí příklad reklamy vyzkoušené kdysi v počátcích kinematografie. Lidské oko vnímá proud 25 obrázků za sekundu jako plynulý pohyb, ačkoliv jeden obrázek za 1/25 sekundy vlastně neregistruje. Ukázalo se však, že podvědomí je schopno i tento krátký podnět zaznamenat. Do filmového pásu se vložilo několik políček s nápisem Mám žízeň. Při promítání filmu nikdo nezaregistroval nápis, ale zato prokazatelně stoupla spotřeba nápojů a zmrzliny.

Podobně fungují i billboardy umístěné podél silnic. Řidič registruje dopravní značky do značné míry podvědomě a velmi rychle je odstraňuje z paměti. Přesto však na ně navyklými postupy reaguje. Podobně vnímá i reklamní tabule rychle se míhající podél cesty, ačkoliv se domnívá, že jim nevěnuje pozornost.

Převzato z Etika reklamy od Vladimíra Šilera

Ukázky podprahové reklamy

Moderní ochrana proti kopírování audio CD.

Představte si situaci, že koupíte CD a to nehraje v počítači, protože je "chráněné" proti kopírování. Na nosiči se však skví logo CD DA. Kde je tedy zakopaný pes? Myslíte, že vydavatel se chytne za nos a omluví se za klamaní zákazníka? Ne, udělá z vás nesvéprávného blbce, který si neumí pustit CD.

Aneb o boji firmy Bonton/Sony music proti pirátům. Celý článek najdete na root.cz.

20.11.02

I'd never go back to the States

Láska k nové vlasti nebo exibice? V kažém případě zajímavý názor a dobře udělané video. Autor ručně upravil přes 1500 políček videa. Najdete po kliknutí na fotku na stránce John's Switch to Canada.

Šaramantní dámské ragby

Tak i o tomhle může být weblog:

ragby: holkám to sluší :)

19.11.02

DMOZ má blog sekci

Tak jsem si všiml, že jsem byl přidán do blog sekce na DMOZ.org. Co mě překvapuje, že je dole napsáno, že sekce potřebuje editora a přitom tam odkazy přibývají, ale některé jsou dost hrozné, takže možná ano. V každém případě, jsem se přihlásil.

V případě, že máte blog (nebo deníček) a chcete být v sekci Sousedé napište mi, rád vás tam připíšu. Jedinou podmínkou je alespoň občasná akzualizace vašeho blogu a slušná grafická úroveň.

18.11.02

Was? Vos ...

Jistí mí kamarádi se chystají společně podnikat a s tímto cílem chtějí založit veřejnou obchodní společnost. To mě inspirovalo k tomu, abych o víkendu nahlédla do moudrých knih a něco si o tomto druhu podnikání přečetla. Při té příležitosti jsem se setkala s jedním, údajně stařičkým, bonmotem, který se mi zalíbil a o který bych se s vámi ráda podělila: obchodní společnost veřejná zpravidla skládá se v prvém roce svého trvání ze společníka, který má zkušenost, a ze společníka, který má peníze; v druhém roce však má prvý z nich peníze a druhý zkušenost. Doufám ale, že toto nebude jejich případ. Tímto jim přeji, aby se jim dařilo a aby společně a nerozdílně nejen ručili, ale také profitovali i získávali zkušenosti.

Blesk bleskem

O Blesku na Sově se dočteme, že má nový validní XHTML design. Asi má, dělal ho Pixy, někdo by měl ale pánům bulvárníkům vysvětlit, že je třeba "ámprsánd" v odkazu nahrazovat HTML entitou ...

16.11.02

Bleskoperla (flash jewel)

Nevěnuji se flashi, od toho jsou jiné blogy, ale o tohle se musím podělit - http://www.federicafontana.it/, funguje jen v IE, ale stojí za to. Ukazuje to, kam až jsou schopni fanoušci zajít. A jak může vypdat čistě flashová stránka.

Je lednička matkou blogu?

Já bych řekl, že je. Můžou za to všechny ty papírky a vzkazy, lístky s tím, co nakoupit, rozvrhy hodin, účty, poznámky a obrázky. Jediné, v čem ji elektronický weblog poráží, je archív a okruh čtenářů. Staré příspěvky končí v koši a víc čtenářů než má vaše rodina členů můžete mít jen v případě, že přijde zvědavá návštěva.

Po přečtení moji úvahu rozvedl Wenca: Otcem blogu je kadibudka a všechny její vyryté vzkazy ...

Nosterdamus, Armageddon a Mumie

Nevím přesně na kdy Nosterdamus předpověděl konec světa. Výklady jeho vizí se různí. Podle jedněch vykladačů už měl Armageddon již dávno nastat, podle druhých Nosterdamus nikdy žádný nepředpověděl.

Podle mě se Armageddon blíží právě teď. Na serveru www.hlidej.cz je dokonce odpočítávání dnů zbývajících do jeho začátku a tedy do konce světa jak jej známe nyní. Podle registru pro .cz doménu nic.cz je vlastníkem domény hlídej.cz Zdeněk Cendra. Nedovedu si představit ten chaos který nastane, až tento "genius" začne "myslet za nás", jak na www.hlidej.cz slibuje. ;-)

Svět podle Davida

Právě čtu Svět podle Garpa a čím víc se do něj začítám, tím víc mám pocit, že jsem tuto knížku četl. Takové deja-vu na každé druhé stránce. Jestli jsem ji opravdu četl, tak to muselo být někdy kolem deseti let mého věku a to by znamenalo, že jsem konečně snad našel důvod proč jsem takový jaký jsem. (ne moc normální, jako kterýkoliv jiný člověk) Utváří-li vaše dětství knížky, jako je tato, knížky které jako dospělý oceníte, knížky, které jako dítě nechápete zas tak úplně jak byste měli, je asi něco špatně. Na tuto knížku vzpomínky nemám (snad jen podvědomou deformaci Garpovým směrem), na Kdo chytá v žitě mám, nelíbila se mi. Pamatuji si jednu scénu, jak si hrdina Holden zaplatil prostitutku a pak ji nechtěl. Nechápal jsem ho. V každém případě jsem rád, že se mi tehdy do rukou nedostala bible ...

15.11.02

Chcete deníčkovat česky?

Našli by se zájemci o český weblog systém? Máte-li zájem napište mi na email. Zajímá mě:

 • co vás na systému, který používáte štve
 • co je na něm dobré
 • co vám na něm chybí
 • jaký systém šablon (XSLT nebo takové jaké má blogger.com) nebo úplně jiné
 • stačí dvouúrovňová uživatelská práva (autor, admin) a nebo ne?
 • co vše chcete mít možnost nastavit

... ale i cokoliv jiného, třeba, že mi držíte palce, nebo že mám úúúúžasný weblog. Díky.

Tak jsem se potkal s Osudem

Tedy přesněji řečeno se mi dostala do rukou alfa verze všemi hráči nedočkavě očekávaného DOOM III.

Tato alfa verze před nedávnem prosákla z dílen id Software do široširého světa internetu, odkud se dostala až na moje PC. Spustil jsem si ji a zhlédl číslo verze v konzoli - 0.02. Jak toto číslo napovídá, jedná se ještě o verzi v poněkud syrovém stavu. Čas od času se objeví nějaké to chybové hlášení ("Vertex buffer overflow") a FPS rate poklesne na úroveň slideshow o rychlosti 1 - 2 obrázky za vteřinu. Jinak se FPS pohybovala někde nad 20 (Athlon XP 1800+, 512MB DDR/266MHz, GeForce3 Ti200 64MB - rozlišení 640x480 TrueColor FullScreen, SB Audigy). Pokud se začne "něco dít", neboli nějaké to monstrum na vás dostane chuť, FPS padá pod 10. Nároky na železo jsou tedy nemalé. S ohledem na číslo verze a ohlášené datum vydání je to ale docela pochopitelné.

Nejvíc mě zaujala dynamicky počítaná světla. Třeba přijdete do místnosti, kde se u stropu pohupuje zářivka. Poblikává si a houpe se. Hra světel a stínů v téhle místnosti je vylepšená zrcadlem na stěně. Když vás omrzí se koukat na místnost s osvětlením které dodal designér, můžete si přidat i ubrat světelné zdroje vlastní. Pomocí numerické klávesnice, kde má Mr. Tim Willits nabindovány příkazy pro přidávání různých typů světel. Od statického přes blikající po "blikající přes mřížku". Nádhera, opravdu pěkné.

Další věc, která stojí za zmínku, jsou Cut scenes, které byly do DOOM III ohlášeny a jsou i v alfaverzi. Docela pěkně je udělaný přechod z pohledu hráče do filmové scény a naopak. Kamera jakoby ustoupí z hlavy hráče směrem dozadu, natočí se určitým směrem a nechá Vás spatřit protivníky, se kterými se za malou chvíli utkáte. Pak se kamera zase pěkně přes rameno vrátí do hlavy hráče. Jenom s sebou do té hlavy vezme trochu strachu navíc. Hra, viděna opět z pohledu první osoby, pokračuje tam kde před chvílí přestala.

Prostě DOOM III na mě hluboce zapůsobil. Už teď má skvělou atmosféru. Temnou DOOMovskou atmosféru, kterou jsem při hře tohoto typu zažil naposledy v dobách HalfLife a předtím u DOOM a DOOM II. Plížíte se po špičkách, krok za krokem chodbou a napjatě čekáte odkud "to přijde". Ještě si chvíli počkáme, než to opravdu přijde, ale podle mě rozhodně je na co se těšit.

Pokud chcete do atmosféry DOOM III nakouknout, mrkněte se na screenshoty, za které patří dík Zbyňkovi, který se na další setkání s Osudem těší možná víc než já.

Jsou lidé kteří blogují sice nahlas, ale zato potichu (oxymoron), příkladem je qqwwawq, zhulenecký blog. Nikde se nepropaguje, ale byl objeven a stojí to za to, zjistíte, že být nenormální je normální ...

Pokračujeme-li po odkazech najdeme Deníček - MOdRá dEflORACE s hezkým smottem: Mrtví modří mimozemšťané nedělají složité weby.

14.11.02

Objekty 2002

Dnes jsem se zúčastnil konference Objekty 2002. Příští rok to nejspíš neudělám. Konference o které jsem si myslel že je o objektovém programování je částečne marketingovou akcí firem Microsoft a Sun a částečně prostorem pro vyžgryndávání se starých dědků (univerzitních profesorů), kteří si myslí, že by na této pro ně prestižní konferenci měli být vidět.

Zatímco zástupce firmy Microsoft aspoń předvedl objektové možnosti prostředí .NET vystoupení zástupců firmy SUNu bylo jen pouhé představování vízí jejich Sun ONE (Sun[tm] Open Net Environment) a vizí vytvoření služby, kterou MS provozuje pod názvem .NET Passport.

A dědkové? Bylo vidět, že se znají a nejspíš se takto budou sami před sebou předvádět ještě několik let ... Obsahem přednášek byly různé teze a vize převzaté z USA nebo předchozích ročníků konference. Stačí se v tom rok izolovaně babrat, s praxí to nemusí mít nic společného, nejlépe to během roku zkoušet na VŠ učit studenty a jednou za rok tyto své vize odpřednášet. Úspěch v akademické obci je zaručen a vývojář se raději znechuceně vrátí k práci a manažer (pár jich tam bylo) k realitě. Mimochodem programátory tam často často přirovnávali k blbému zedníkovi. Mít tátu zedníka tak se asi postarám o rozruch a nejedna rozbitá ústa.

11.11.02

Tugendhat

Už dlouho jsem se chystala, že navštívím vilu Tugendhat, jednu z památek světové moderní architektury, která je dokonce od minulého roku zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tento víkend jsem svůj záměr konečně zrealizovala a nechala se touto vilou provést, s odborným výkladem za 80,- Kč. Jen tak pro orientaci, tato vila byla postavena v letech 1928-30 podle projektu německého architekta Ludwiga Mies van der Rohe a měl by to být skvost funkcionalismu. Nechali si ji postavit manželé Tugendhatovi, pocházející z bohatých židovských rodin výrobců textilií, kteří zde žili až do svojí emigrace v roce 1938. Pan Miese (tvůrce) zastával myšlenku, že „méně je více“, a této myšlence opravdu zůstal věrný, takříkajíc „do puntíku“. Výsledkem jsou velké a téměř prázdné místnosti s velmi strohým a naprosto funkčním interiérem. Navíc, co bylo zajímavé, kromě ložnic a dětských pokojů, nejsou obytné místnosti od sebe odděleny, pouze náznakem, a dvě ze 4 obvodových stěn jsou prosklené. Co nemůžu upřít, je nádherný výhled na Brno. Zaujaly mě i použité materiály, například ebenová knihovna nebo onyxová stěna, která velice nenápadně odděluje pracovnu od obýváku a pod slunečními paprsky údajně mění barvu od oranžové po rudě červenou, což jsme, bohužel, neviděli, poněvadž byl večer. Ačkoli jsem ráda, že jsem vilu Tugendhat viděla, určitě bych nevyměnila svůj malý podkrovní byteček za tak velké, přepychové a neosobní sídlo. A nic ve zlém, pane Mies, obdivuji Vaše umění, ale…..

A ještě jedna zajímavost. Ke kulatému jídelnímu stolu Tugendhatových zasedli v roce 92 pánové Klaus a Mečiar …. a rozdělili naši republiku.

9.11.02

Naše adoptivní máti Sova mimo jiné nabádá webdesignery k striktnímu webdesignu. Je to dle mého názoru chvályhodná snaha. Ale nic se nemá přehánět. Např. server vejce.cz to dle mého názoru s jednoduchostí designu trochu přehnal. Schválně se mrkněte na HTML source ;-)

7.11.02

Okradli stařenku ...

Dnes jsem při běžné kontrole účtu zjistil, že mi z něj odešly dvě platby o kterých nemám ponětí:

 • 03.11.2002 17:48 CONNECTING POINT INTER FARMINGTON - US Platba kartou 0,31 CZK
 • 27.10.2002 20:57 CONNECTING POINT INTER FARMINGTON - US Platba kartou 0,32 CZK

Kartu mám pro internet banking zablokovanou, použil jsem ji jen jednou a pak si pořídil Internet Card a v Americe jsem nebyl. Ochotný mladík na infolince mi zdělil, že to je běžná praktika neseriozních firem (čti: podvodníků) a že platbu provádí jako by byli firma normální. Dále mi doporučil kartu nechat zlikvidovat a nechat si vystavi novou (zadarmo). Bohužel to má jednu nevýhodu, 14 dní budu bez karty ... Až teď jsem si uvědomil jak jsem na ní závislý. Benzín, běžné nákupy, výběry peněz ...

Platba vypadá na 1 cent dle aktuálního kurzu a podvodník zřejmě počítá s tím, že běžný (hloupý) američan to reklamovat nebude. Měsíčně si tak při stotisíci odcizených číslech karet může přijít na nemalé peníze.

Mumie žije

Tak jsem začínal mít strach, že se nám Mumie, alias Zdeněk Cendra vytratil definitivně z českého internetu. Poměrně dlouho dobu o něm nebylo slyšet, což je stav velmi neobvyklý. Za poslední dva dny to napravil a dal o sobě dvakrát vědět.

V prvním případě včera v help konferenci Intervalu.cz: Nějací syčáci kopírují design jeho stránek a používají ho pro svoje stránky. Jak se proti tomu prý má bránit. Věc je to jistě nepříjemná, ale konečně Zdeněk poznal krádeže designu i z té méně příjemnější stránky.

Druhá připomínka faktu, že Mumie je věčná, nepřišla od Mumie samotné, ale dorazila dnes v podobě linku na "Cendrovy vize". Jestli chcete vědět jak v budoucnu poroste firma Superhosting.cz, kterou dočasně provozuje Zdeňkova maminka, tak není nic jednoduššího, než zavítat na voriska.cz.

Ve sporu s Lindows vydal soudce rozhodnutí podporující žalovanou stranu. Ve sporu o název Lindows soudce své rozhodnutí zdůvodnil: Ačkoli se firma Lindows.com jistě vědomě rozhodla zahrávat si s ohněm, když si zvolila jméno produktu a společnosti jen s jedním rozdílným písmenkem oproti názvu světově nejrozšířenějšího počítačového programu, lze stejně snadno vyvodit, že v roce 1983 udělal Microsoft stejně riskantní rozhodnutí, když pojmenoval svůj produkt podle označení obvykle používaného pro označení schopnosti uživatelského rozhraní používat okna.
- Nalezeno na Zive.cz, které má i přes porodní bolesti nový design, a světe div se, v Opeře se zobrazí. Akorát mi trošku připomíná Svět na modro. Že by příprava na odkoupení?

Relativně nedávné povodně napáchaly spoustu škod. Znovu se ukázala lidská solidarita i bezohlednost, snaha navzájem si pomoci i snaha vydělat na neštěstí druhých. Okamžitá reakce v podobě návrhu na zvyšování daní asi nikoho z nás nepotěšila. Nyní přicházejí naši poslanci s dalším návrhem, je to návrh novely zákona o daních z příjmů a dani z přidané hodnoty, která kromě kursových rozdílů nově upravuje i některé daňové úlevy v souvislosti s živelnými pohromami. (poznámka DB: šílená Špidla dostala doma kartáč?)

Např. u daně z příjmů:

 • Dotace ze státního rozpočtu, rozpočtu měst, obcí, grantů na odstranění následků živelné pohromy bude osvobozena od daně z příjmů fyzických osob.
 • Poskytnutí návratné půjčky zaměstnanci postiženému živelnou pohromou do výše 1 000 000 Kč na bytové účely a do výše 200 000 Kč k překlenutí tíživé finanční situace bude osvobozena od daně z příjmů fyzických osob.

U DPH například:

 • Plátce, který od 1.srpna do 31.prosince 2002 poskytl bezúplatně humanitární pomoc do oblasti postižených povodněmi (v rámci ČR), může do 30 června 2003 předložit samostatné dodatečné daňové přiznaní a dodatečně snížit daňovou povinnost o dosud neuplatněný odpočet na vstupu.

Projednání tohoto návrhu se očekává na schůzi Poslanecké sněmovny zahájené dne 25.listopadu 2002, s tím že navrhovaná účinnost je od 1.prosince 2002. Osud tohoto návrhu budu sledovat a průběžně vás informovat.

Zima v Brně

Včera jsem potkal první vločky. Šel jsem noční tichou ulící a zaklonil hlavu nahoru. Ve světle lampy si tam poletovaly a připomínaly mi, že je zase rok pryč. Definitivně jsem si uvědomil, že letos koupání ve Vranovské přehradě nestihnu, podzim mi musí stačit ten barevný, který jsem zažil během dvou cest na dálnici do Plzně a budou Vánoce. Vše kolem je zase o rok starší.
Je mi z toho nějak smutno.

Tak a teď trochu veseleji, občas se mě někdo, komu pošlu odkaz, ptá, o čem to tady vlastně je. Odpověď je jednoduchá, tohle je weblog, místo kde zaznamenávám (a nejen já) co mě zaujalo a co se mi honí hlavou, taková forma deníku, forma osobní žurnalistiky. Nemusíte to číst, můžete, jestli se vám líbí napište mi na můj email. Jestli si myslíte, že byste to uměli lépe, zkuste to.

6.11.02

Vysvětlení co je to Pagerank si můžete přečíst na více než padesáti stránkách ve formátu PDF. Zjistíte tak podrobnosti o práci vyhledávače Google a konkrétně o systému hodnocení relevantnosti stránek.

5.11.02

Dovolím si nesouhlasit s předchozím příspěvkem - EU - vstoupit či ne. V článku Ne zadarmo, na který odkazuje se projevuje zdravý euroskepticismus autora. Do EU bychom měli, ale ne za každou cenu. Máme jednu z posledních šancí dojednat si slušné podmínky vstupu a nedoceňenou osobností je v tomto případě hlavní český vyjednavač vstupu do EU Pavel Telička. Držím mu za nás za všechny palce.

Evropská unie - vstoupit či nevstoupit?

Osobně jsem pro vstup do EU, ale rád si přečtu i názory proti. Jeden takový si Vám dovolím nabídnout. Krátká ukázka:

I taková centralistická instituce, jako je katolická církev, která je založena na totalitní pyramidě moci, kde slovo "demokracie" nemá smyslu, i tato úctyhodná organizace, když hodlá svatořečit nějakého svého oblíbence, povolá proti němu člověka, který předkládá námitky. Ďáblův advokát se mu říkalo a říká, advocatus diaboli. Jde o oficiálního odpůrce. A jest placen z rozpočtu na svatořečení! Církev si ho platí, aby třeba při tom svatořečení nešlápla do hovna. Dnešní česká vláda hodlá svatořečit Unii Evropskou, a ďáblova advokáta neplatí. No dobře, ujmu se toho bez vládní finanční pobídky, jen za běžný psí honorář. (Ten bych dostal, i kdybych propagoval EU jak Cyril Svoboda sám:)

Pokud Vás ukázka zaujala, navštivte Šamanovo doupě.

4.11.02

Dáváte si pozor na to o čem hovoříte při své mobilní komunikaci? Proč byste měli? Důvod najdete na serveru České noviny. I když pravda zajímavější by bylo zvědět, kolik těch napíchnutých linek máme u nás...

1.11.02

Největší český génius všech dob, Jára da Cimrman, se konečně dočkal pamětní desky.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.