WebSky.cz
 
 Nesouhlasím s tím, co říkáš, ale do poslední kapky krve budu bránit tvé právo to říci. [Voltaire]
 

weblog o lidech, společnosti a internetu

29. května 2003 (čtvrtek)

Tvrdík tvrdí: Končím!

Ministr obrany Tvrdík splnil své hrozby, a podal demisi. Odůvodnil to tím, že vinou ekonomické reformy nemůže dokončit reformu armádní. V něčem má pravdu. Pokud budou sociální demokraté pokračovat s "ekonomickou reformou" stejným "tempem", tak ekonomika zkolabuje, a zreformovaná, silná, profesionální armáda se vládě bude k potlačení občanských nepokojů hodit.

global.asa wenca
15:40:39
Počet komentářů: 5

Weblog ve firemní praxi podruhé

Po vyjití prvního článku o nasazení weblogů ve firmách se sešlo několik argumentů proti této idei. Pokusím se je vyvrátit popřípadě aspoň uvést na pravou míru.

  1. není to nic nového, weblog je vlastně diskuzní fórum -  Weblog opravdu není nic nového v americe i jnde ve světe se již pár let používá u nás se začíná rozmáhat až v poslední době. Weblog není diskuzní fórum, diskuzní fórum je všech a každý tam přispívá, u weblogu tuto možnost mají jen autoři. Weblog nevyžaduje, aby měl pod příspěvky diskuze. Někde to není ani účelné. Třeba v případě, že chce mít autor maximální kontrolu nad každým slovem, které se na weblogu objeví. Weblog má možnost odkazovat na jednotlivé příspěvky (lépe řečeno článečky) a tím je možnost každou zajímavou informaci zalinkovat a dohledat. K tomu slouží tzv. permalink, česky trvalý odkaz, který je u každého příspěvku. Na věky nervá sice nic, ale po existenci weblogu nám tato vymoženost weblogu umožní cílené odkazování a tím i předávání konkrétní informace.
  2. weblog nemůže nahradit intranet - Weblog nikdy intranet nahradit nechtěl. Je samozřejmě otázkou, co si kdo představuje pod pojmem intranet. Intranet nám jako sjednocení firemních informací z různých heterogeních prostředí nabízí jednotný přístup k různým datovým zdrojům. Může obsahovat CMS (content management system) systém na správu obsahu a dát tak řád "excelovému managementu", dodnes ve firmách hodně rozšířenému. Dále může obsahovat vyhledávání a vstupy do dalších databází jako je databáze zaměstnanců či zákazníků. Může sloužit jako podpora procesů probíhajících ve firmě. Může například obsahovat aplikaci pro žádosti o dovolenou nebo pracovní pomůcky. Jsou firmy kde obsahuje poměrně složité workflow třeba na schvalování faktur a integruje jak CMS, kde jsou faktury uloženy, tak účetní systém, kam jsou  po schválení v intranetu výstupy zapsány. To vše může být intranet a to vše nemůže a ani nechce být weblog. Označme weblog jako doplněk intranetu a nepřisuzujme mu víc než na co má.
  3. weblog je nevhodný pro projektový blog, protože tam může přispívat každý - Tento argument vychází právě z mylného předpokladu, že weblog je diskuzní fórum. Rozdělme si weblogy použitelné v intranetu na dva typy k-blog (knowledege blog - znalostní blog či topicblog) a projektový blog. K-blog může vypadat jako diskuzní fórum, protože možnost přispět má každý zaměstnanec firmy nebo oddělení. Ale vzhledem k lidské lenosti přispěje opravdu jen ten, kdo má co říct a ten kdo doteď posílal emaily se zajímavostmi na celou firmu. Projektový blog bude mít jen jednoho autora a tím je právě projektový manager neboli vedoucí projektu. Může a nemusí dát ostatním možnost nad jednotlivými záznamy diskutovat. Weblogy firemních oddělení můžou být buď jedno nebo druhé.
  4. weblog je příležitost jak vytáhnout z vedení peníze - Weblog díky jednoduchosti nasazení a dostupnosti použitelných řešení minimalizuje investice do zavedení a provozu. Jednodušší a levnější řešení jak vyřešit některé problém už asi není. Máme-li řešení, které pokrývá všechny naše potřeby není nutné "procpávat" weblog a tahat tak z vedení peníze.

V každém případě stojí nasazení weblogu ve firemní praxi za zvážení. Není to lék na všechny nemoci ale třeba vám aspoň jednu firemní bradavici vyléčí.

David Bureš
13:36:34
žádné komentáře

Everest

29. 5. 1953, tedy přesně před padesáti lety, Tenzing Norgey Sherpa a sir Edmund Hillary, cestou přes J sedlo a JV hřeben, jako první na světě zdolali nejvyšší horu světa, 8850 metrů vysoký Mount Everest.

Od té doby na Everestu bylo mnoho dalších lidí, celkem patnáct cest už vede na jeho vrchol. Jste-li dostatečně bohatí, můžete vyrazit i vy. Výstup na Everest se už dnes dá koupit. Pravda, je třeba mít na to i fyzičku. Pokud máte peníze, ale fyzička chybí, nevadí. Pořiďte si dostatečně rychlé připojení, a můžete nahlédnout, jak takový výstup na Everest vlastně vypadá.

global.asa wenca
12:10:19
žádné komentáře

Archiv

září 2002
říjen 2002
listopad 2002
prosinec 2002
leden 2003
únor 2003

březen 2003
duben 2003
květen 2003
červen 2003
červenec 2003
srpen 2003
září 2003
říjen 2003
listopad 2003
prosinec 2003
leden 2004

Odkazy

www.websky.cz

Návštěvnost

Ostatní

O pojištění.cz - vyberte si to správné pojištění a ušetřete peníze

Investiční životní pojištění

Kapitálové životní pojištění

Kapitálově důchodové pojištění

Pojištění úvěru

Dočasné životní pojištění

Stipendijní pojištění

Svatební pojištění

Penzijní připojištění

FWA

(Neklikat: movie gallery, pornoblog)