WebSky.cz

snůška keců, které nikomu necpu

Archív Websky Leden, 2004

Žravá dáma

Pátek
Led 30,2004

Když pár hodin vydržíte, napíšu sem, jak jsme s Adbarem a Turbošem šli do restaurace, kde obsluhuje servírka s nejkrásnějšíma nohama ve Sluneční soustavě (dál jsem nikdy nebyl).

Pojede domu

Středa
Led 28,2004

Řekl jsem jí, že ji nesnáším. Že je nezodpovědná (ode mě to sedí) a nejsem si jist, jestli je rozumné, abych ji bral mezi své přátele, protože DK po (doufám, že) krátkém rozhovoru došla k velmi podobnému názoru: zbav se jí.

Celý svět se proti ní spiknul. Bratr ji nechce nechat pár dní u sebe v bytě, otec ji poslal do háje a tady zná jen dva lidi, a z toho jeden ji nenávidí, a druhý možná také.

Chce odjet domů. Autobus do Frankfurtu jí jezdí ve čtvrtek, pátek a v neděli. Řekla mi, že v neděli odjede.

Nemyslím, že je to moudré. A nevěřím, že odjede.

Je těžké říci dívce do očí, co si o ní myslíte. Zvlášť když ji milujete.

A představte si, neví, co je to (we)blog.

Středa
Led 28,2004

Tentokrát mě ovšem nejvíc překvapují novinky.cz, které referují o soudní při bývalé miss se společností APK./2. Jak mohou napsat, že porušila smlouvu: nafotila minulý rok sérii aktů pro pánský časopis Leo, čímž porušila smlouvu , když o tom jestli ji porušila má rozhodnout právě soud?

Úterý
Led 27,2004

Tak jsem začal na WordPressu provozovat nový server nejen o zbraních a střílení. Formou blogu budu zapisovat komentáře, události a zajímavosti z třetího nejlukrativnějšího oboru lidské činnosti (hned po drogách a sexu).

Zavolala

Úterý
Led 27,2004

Nezvedl jsem to.

Cesta z města

Pondělí
Led 26,2004

Skončilo léto. Uvědomil jsem si to, když jsem v Olomouci na nádraží čekal na příjezd rychlíku, který by se mohl jmenovat třeba Praděd. Mohl, ale na tabuli místo toho svítilo R 904.

Když vlak zastavil ve stanici, vyhrnuly se do haly zástupy lidí v oteplovačkách s lyžemi v rukou. Přijeli s hor. Říkejte si, co chcete, ale jediné hory, které v Praze máme — Kavčí — se k lyžování nehodí. Olomoučtí mají hory pár minut vlakem.

Když jsem se konečně probojoval na nástupiště, vlak už byl převážně obsazený. Naštěstí jsem objevil kupé, ve kterém seděli jen dva lidé. Po zdvořilém dotazu mě pozvali ke sdílení oddělení cestou do Brna. Dívka nahlas četla Čermákův článek z Reflexu a chlapec klimbal. Mohlo jim být tak osmnáct, i když chlapec vypadal mladší.

Usedl jsem a otevřel Knihu kódů na stránkách o prolomení šifry Enigma. Zaposlouchal jsem se do dívčina zpěvného hanáckého přízvuku. Uvědomil jsem si, že je stejně vzrušující jako hlas moderátorky Svůdné šance. Při otáčení stránek jsem si všiml, že chlapec už spí… (Pokračování textu…)

Přimrzl jsem ke klávesnici

Neděle
Led 25,2004

Počítač mám u oken. Za okny je třeskuto. Okna netěsní. Je mi klendra. Nemluvím se sebou. Za celý rok jsi nedokázal sehnat někoho, kdo okna opraví, tak teď neskuhrej, vmetl jsem si do obličeje. Je to neekologické, neekonomické, nezdravé – a především nepříjemné. Nejraději bych ležel celou dobu zachumlaný v posteli, ale musím něco kutit na počítači. Leju do sebe asi tak dvanáctý čaj. Chvilku jsem měl pocit, že mi povyrostly prsty, ale to se na nich začaly tvořit rampouchy. Jdu si udělat jídlo. Těším se, až otevřu ledničku – to se trochu ohřeju.

Zničit krtka

Čtvrtek
Led 22,2004

\“Krteček by klidně moh bejt pátej člen Teletubbies,\“ řekl jsem rodinnému klanu při sledování dokumentu o českém animovaném filmu. Následně jsem byl vypráskán z osady, jelikož jsem se hrubě dotkl národního pokladu a tuzemských kulturních hodnot vůbec.

Nemůžu si pomoci, Krteček mě vždycky štval. Kromě jedné vydařené epizody s autíčkem toho nikdy moc nepředvedl, jenom se prezentoval tím svým otravným vykašláváním citoslovcí. Byl jsem hodně malý, a přesto mě nudil. Možná je nutné, aby člověk byl při prvním setkání s Krtečkem hóóóóódně malý a ne jen hodně malý.

Větev mu připodřezaly (pokud se dá takové přirovnání použít) i ordinace dětských lékařů. Nevím, jak je tomu dnes, ale za mých časů byly všechny čekárny plné nejen chrchlajících a brečících dětí, ale i obrázků Krtečka. Krteček byl takový společný jmenovatel všech čekáren, prohlídek a injekcí. Když malinkatý človíček přestál vyšetření, za odměnu mu paní doktorka vnutila obrázek Krtečka. Pokud pak škvrně vidělo Krtečka i ve Večerníčku, automaticky mu začala stoupat teplota, přepadával je dávivý kašel a děcko se začalo obávat vpádu sestřičky. Podle vší logiky teď přeci měla vpadnout do bytu, škodolibě se mu měla podívat do očí a říct: \“Další!\“ Jak pak má mít rádo Krtečka?
!

Ale ta série Mistři českého animovaného filmu je jinak velmi zajímavá. V prvním díle např. Potkali se u Kolína, v druhém Trnkova Ruka, příště Bratři v triku a pak ještě čtyřicet dalších dílů… Nenechte si ujít!

ZKUKHK, anebo záhada

Čtvrtek
Led 22,2004
Frekvence znaků spotu ADX 27-69
Znak Frekvence
Interpunkce 4,0
Mezera 18,0
Čísla 1,0
A 7,9
B 1,0
C 2,0
D 2,0
E 8,2
F 0,2
G 0,5
H 1,6
I 5,5
J 2,5
K 2,7
L 4,8
M 3,0
N 4,4
O 6,0
P 3,1
Q 0,0
R 2,7
S 4,5
T 4,0
U 2,7
V 2,7
W 0,0
X 0,2
Y 1,4
Z 2,7

Začal jsem číst pojednání od Simona Singha Kniha kódů a šifer. Podle názvu je jasné, že jde o dobrodružnou četbu, v níž do děje zasahují tři nadpřirozené bytosti: steganografie, kryptografie a kryptoalytika.

Připomnělo mi to, že vlastně pořád mám v psacím stole index, a tudíž jsem studentem lingviky. Sice je mi komputační lingvistika poměrně záhadnou múzou, ale nějaké drobné základy už jsem pochytil. V první kapitole jsem měl ohromnou radost, že jsem sám přišel na princip dekompozice monoalfabetické šifry na principu frekvenční analýzy (i když s nulami jsem nepočítal). Ale začíná to být čím dál složitější a zajímavější čtení.

Vzpomněl jsem si, že při jedné výpravě do antikvariátu na Bělehradské jsem se z lovu vrátil se skripty o dějinách matematické a strojové lingvistiky. Těšil jsem se, že tu najdu tabulku frekvence jednotlivých českých znaků, ale ouha. Jen pár příkladů.

Chtěl jsem blognout jednoduše zašifrovaný spot a nedat k němu klíč. Ale chtěl jsem k němu připojit alespoň frekvenční tabulku. No, v nouzi se naučí Dalibor housti. Udělal jsem frekvenční analýzu aspoň minulého svého spotu (zbaveného diakritiky):

Samozřejmě, že předchozí spot je trochu neobvyklý kvůli poznávací značce a ping pongu, ale není úplně krátký (1312 znaků), takže jako výchozí bod pro luštění může docela dobře posloužit. Mimochodem, průměrná délka mého slova je 5,56 znaku, což je skoro český průměr.

 
ZSQMKZKBCGTJMSFAHAEKBKMKHEK
CKHYKKRAFKVQAHGNANTHTVNMCA
PWANPEYBVPGNGQTPSZKFHTCKPCSH
KCSPRSNGTKJKEPAVYHKBHGGRGBGT
IAZKMKJUKARABVJGCHARSJKEJTFH
ABAPRSNGTHGESCKCKNKZACKVTQAM
YPAVMKISBZJKQEYHGJMKUY

Tak co? Víte, co jsem napsal? Není to náhodou něco o vás?

Nápověda

Interpunkci, diakritiku, mezery a čísla jsem odstranil. Každé písmeno původního textu odpovídá vždy jednomu písmenu zašifrovaného textu. A ještě jeden skromný tip: nejčastější znak v zašifrované abecedě neodpovídá nejčastějšímu znaku v mém minulém spotu, ale bude vám to jasné, když si znovu přečtete nadpis…

Čtvrtek
Led 22,2004

Sháním člověka, který umí PHP je na volné noze a má tak měsíc času. Stačí, když bude umět jen to PHP, analýza je hotová, invence z jeho strany se nepředpokládá (kódování dle návrhů v UML ve Visiu – znalost nutná minimální, je možné zájemci o práci během hodinky vysvětlit). Pracoviště Brno, práce cca na měsíc, odměna velmi zajímavá.