…tak ta to má nejlepší.

V Respektu se coby součást projektu museum in progress zjevil Dotazník od Silvie Vondrejcové. Čeká vás deset otázek (např. \“Do jak sociálně situované rodiny by jste se chtěl/chtěla narodit?\“) a můžete si vybrat ze škály odpovědí (od otrocké familie až po panovnický rod). Fígl je ovšem v tom, že každá možná odpověd má u sebe připsán počet bodů. Pokud si vyberete nějakou příjemnou volbu, nebo volbu, která by vám usnadnila život v často netolerantní společnosti, nasbíráte velké množství bodů. A na celý dotazník si musíte vystačit s šedesáti.

Dotazník je úmyslně postavený tak, že nemůžete mít všechno. Takže nakonec přijde obtížné a obskurní rozhodování: buď budu vypadat perfektně, a nebo budu mít vysoké IQ. Je lepší být slepý a žít v demokracii, nebo být bez vrozené vady a žít v okupované zemi? A i když nemáte předsudky vůči homosexuálům, možná si budete říkat, že si radši uberete na věku, kterého se dožijete, než abyste nebyl heterosexuální. Předsudky nepředsudky, vy možná jednáte pragmaticky: homosexuálové to nemají nejsnazší.

Docela dlouho jsem se nad tím bavil. Nakonec se skulinka našla a jako nejluxusnější mi přijde tato kombinace: chtějte být bohatá, perfektně vypadající černošká lesbička z budoucnosti, co žije v demokratické zemi, má IQ ke sto čtyřiceti, je bez vrozené vady a zemře v osmdesáti. Dokonce vám zbudou tři bodíky k dobru. Za ty bych si přál, aby se Silvie Vondrejcová naučila, že správně se píše byste. Na stránkách Respektu to vypadá obzvlášť ošklivě.